Kako izbrati omare za vaše podatkovno središče

Pospešene naložbe v podatkovna središča se odražajo tudi pri povpraševanju po komunikacijskih omarah. Izbira pravih komunikacijskih omar lastnikom in najemnikom podatkovnih središč omogoča uresničevanje poslovnih ciljev, kakor tudi izpolnjevanje tehničnih zahtev in standardov ter potreb za čimbolj učinkovito delovanje in vzdrževanje.

Po podatkih globalnega pravnega podjetja Linklaters je bilo v letošnjem prvem četrtletju v podatkovna središča vloženih 22 milijard ameriških dolarjev, največ v ZDA in v Evropi. Evropa pri tem izkazuje visok porast investicijske dejavnosti. Njen delež se je tako pri investicijah v podatkovna središča v višini 7 milijard dolarjev s 6 odstotkov leta 2022 in 20 odstotkov leta 2023 dvignil na 29 odstotkov.

Ti trendi jasno kažejo na povečanje povpraševanja po celotnem naboru opreme za podatkovna središča. Pri naložbah v podatkovna središča gre namreč v prvi vrsti za naložbe v nepremičnine, v prostor, ki ga je treba ustrezno opremiti za delovanje gostujoče informacijske infrastrukture. Ta fizični prostor so lahko namenske stavbe, posamezna nadstropja ali prostori: odvisno, kdo je investitor – nepremičninsko podjetje, ponudnik storitev podatkovnih središč ali organizacija za svoje lastne potrebe. Komunikacijske omare so pri opremljanju teh fizičnih prostorov eno glavnih sredstev, saj omogočajo namestitev tako strežnikov za procesiranje kot tudi sistemov za shranjevanje podatkov ter omrežnih stikal, požarnih pregrad in drugih komponent IKT.

Kako se lotiti izbire omar

Pri izbiri komunikacijskih omar v izhodišču nastopajo trije temeljni dejavniki, in sicer kategorija opreme, vrsta opreme in število opreme. Pri kategorijah opreme gre za to, ali bodo v omarah nameščeni strežniki, omrežna stikala, naprave za shranjevanje podatkov, požarne pregrade ali usmerjevalniki za uravnoteženje obremenitve.

Zaradi enostavnosti pri izbiri širine stojala opremo IT razvrščamo v dve glavni kategoriji:

  • Procesiranje: za strežnike, shranjevanje ali računalniške funkcije zadostuje 600 mm široka omara. Večina omar ustreza standardu EIA-310D, kar pomeni, da morajo biti njihove montažne tirnice dolge 19 palcev. To zagotavlja združljivost opreme različnih blagovnih znamk, saj jo je mogoče namestiti v različne vrste stojal.
  • Omrežje: za naprave, ki so namenjene omrežnemu povezovanju, običajno izberemo širše, 800 mm omare, ki omogočajo boljše in lažje obvladovanje kablov. Dodaten prostor na vsaki strani omare namreč omogoča vodenje kablov navzgor ali vstran za lažje povezovanje.

Izbiro omare torej najpogosteje določa nameščena oprema, tudi če so v njej različne naprave. Če na primer večino opreme v omari predstavljajo strežniki in požarni zidovi, se običajno uporabi 600 mm omara.

Drugi vidik izbire je poraba talnih plošč, ki so za podatkovna središča velike 600 x 600 mm. Pravilo za postavitev omar širine 800 mm je, da za pokritje 2400 mm uporabite tri enote, kar pomeni štiri talne ploščice. Širina omare 600 mm je usklajena z velikostjo talnih ploščic, kar poenostavlja delo. Podobno lahko zaradi velikosti talnih ploščic namesto omare globine 1000 mm razmislite o omari globine 1200 mm. Neenakomerna poraba talnih ploščic lahko oteži odpiranje talnih ploščic za vzdrževanje in je hkrati neprijetna tudi z estetskega vidika.

Pri izbiri omare glede na vrsto opreme se v primeru visoko zmogljivih stikal ali stikal v ohišju potrebuje večjo globino. Druga metoda za določanje ustrezne globine omare temelji na potrebnem materialu za namestitev in specifikaciji opreme.

Poglejmo si konkreten primer:

Če kot primer uporabimo zgornjo tabelo, lahko v omaro namestimo opremo s tremi različnimi globinami. V tem scenariju upoštevamo največjo globino Dellovega strežnika in dodamo razdaljo 150 mm za vodenje napajalnih in omrežnih kablov – 756 + 150 mm = 906 mm. Zato bo zadostovala omara z globino 1000 mm, odvisno tudi od števila opreme, nameščene zadaj.

Upoštevajte, da je razdalja 150 mm za napeljavo splošna smernica, seveda pa so glede na razpoložljivi prostor lahko potrebne prilagoditve. Priporočamo, da so napajalni in omrežni kabli tesno ob zadnjih vratih, pri čemer je še vedno treba ohraniti dovolj prostora za rokovanje.

Na kaj vse je še dobro misliti pri načrtovanju omar

Naložba v komunikacijske omare ni kratkoročna, zato je pri določanju njihovega števila smiselno upoštevati poslovne potrebe in načrte za vsaj tri leta. Omare je namreč na splošno težko zamenjati ali premestiti, bodisi zaradi njihove velikosti bodisi zaradi omrežne napeljave in omrežnih povezav.

V samih omarah je treba pustiti tudi nekaj rezervnega prostora, kar prinaša od 20 do 30 odstotkov dodatka. Naše priporočilo je, da za vse “pozabljene” naprave namenite najmanj 20 odstotkov rezervnega prostora, na primer za usmerjevalnike in modeme, ki jih ni mogoče vgraditi.

Pogosto spregledan vidik pri izbiri je skupna višinska razlika. Če na vašem mestu obstajajo viseči kabelski vodniki, optični vodniki ali razpršilci, obstaja fizična omejitev višine. Poleg tega je pri obravnavi višinskih omejitev nujno upoštevati tudi pot gibanja za dostavo. Resda je večino omar možno razstaviti ali sestaviti na lokaciji, vendar slednje dodatno zaplete postopek namestitve.

Če imate konkreten izziv ali vprašanje pri izbiri komunikacijskih omar, , se obrnite na Petra Süssingerja (sales@egal-eu.com) ali pokličite na +386 (0)31 737 831. V EGAL-u vam bomo glede na vaše potrebe znali izbrati pravo komunikacijsko omaro.